Fikir7.com|GencMümin|GencMümin islami Haberli Fikir Forumu|En güncel haberlerden ve Makalelerden|En güncel Fikirler|En güncel Yorumlar|Son dakika haber fikir forumu; fikir7 ANASAYFA´ya götürür fikir7 ANASAYFA´ya götürür

Herkes gibi Kur' an Mealini değil, MiM' in birebir Kur'an(el Kiteab) Anlam-Tercümesini ÜCRETSİZ sunuyoruz. Açılır Alfabetik/Numerik Sıralama Tuşlarına dokunarak tadını çıkartın İSLAMIN!..

DUHA 1-11
PAYLAŞIM AMELLERİ 2 ZİFİRİ KARANLIK ARASINDADIR
1,2,3,4,5,6,7,8,9,10
AKLIN AKLEMEDİĞİNE İNANANLAR SALAT İBADETİNİ YERİNE GETİRİRLER SALAT İBADETİ ALLAH A KARŞI BORÇLULUK SORUMLULUGUDUR SALAT ESNASINDA DiKKATLi, iSTiKR
Aslan yürekli Cüce Casus
İşgalcilerin ve onların işbirlikçisi hainlerin 16 Mayıs 1919 da başlatarak Lozan Antlaşması ile noktaladıkları 'Türk Milletinden Kurtuluş Savaşı'na ka
ATATÜRK MİSAKİ MİLLİ KARARI OLARAK OSMAN
Yıllardır Atatürkçülerin, Atatürkçülük için utanç belgesi olduğundan dolayı ortadan kaybettikleri Atatürk Misak-i Milli Belgesi halen kayıp ama Atatür
M.KEMAL DEN BİRA DEVRİMİ!...
Laikliği İslâm’ın yerine ikame eden Atatürkçü Cumhuriyet, yâni Chp iktidarları alkollü hayatı devlet kurumlarında ve toplumda bir âdet olarak yerleşti

Türk Parasi

  Bu haber 07 Şubat 2011, Pazartesi 19:47:15 eklenmiştir. 3322 kez okunmuştur.
Türk Parasi
Türkiye Cumhuriyeti 1931'de ilk banknotlarını çıkardı. O günden bugüne 9 emisyon grubunda 24 farklı değerde, 126 tertip banknot dolaşıma çıkarıldı. İşte dünden bugüne Türk Lirası.

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

T.C nin PARALARI

CUMHURİYET DÖNEMİ BANKNOTLARI

itilaf gücleri imzalanan Lozan Baris Antlasmasinin gizli hükümlerine göre Osmanlı İmparatorluğu’ndan intikal eden evrak-ı nakdiyeleri tedavülden kaldirmayarak, yeni kurduklari T.C.Devletinin bunlari kullanmasini emrettiler. Gizli tutulan Lozan maddelerine göre Osmanli Devletine ait olan tüm Ganimetler kendilerine aitti. Bu Ganimetlerin belirlenmeleri ve tasinmalarida zaman aliyordu. Bu nedenledir ki, Osmanli Hazinesi ve Bankalari bosaltildiktan ve Ganimetler tasindiktan sonra 1927 yilinin sonuna dogru, T. Cumhuriyetinin adina para bastırtirılmadı. Bu nedenledir ki, Osmanli Paralari 1927 yılı sonuna kadar tedavülde kalmıştır.

Bir devletin Ekonomik Egemenlik ve Bağımsızlık sembolü olması gereken Para yillar sonra itilaf gücleri tarafindan vesayet altinda izin verildi. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde, 30 Aralık 1925 tarih ve 701 Sayılı “Mevcut Evrak-ı Nakdiyenin Yenileriyle İstibdaline Dair Kanun” kabul edilerek ilk Türk banknotlarının bastırılmasına karar verilmiştir. Bu kanun ile, mevcut evrak-ı nakdiyenin aynı nitelik ve miktarda kağıt para ile değiştirilmesi esas alınıp, paranın şekli ve basılıp değiştirilmesi gibi konuları düzenlemek üzere, Maliye Vekaleti’nden bir temsilcininin başkanlığında Ziraat, Osmanlı, İtibar-ı Milli, İş, Akhisar, Tütüncüler ve Akşehir bankaları ile Türkiye’de faaliyet gösteren diğer başlıca bankaların birer temsilcisinden oluşan bir komisyonun görevlendirilmesi hükme bağlanmıştır.

Her ne kadar dile getirilmesede, "mevcut evrak-ı nakdiyenin aynı nitelik ve miktarda kağıt para ile değiştirilmesi esas", itilaf güclerinin evrak-i nakdiyyenin karsiligi olan Osmanli Altinlarini ganimet olarak almalarindan dolayi, mevcut evrak-i nakdiyyenin asil degerinin cok altinda ve miktarinda kagit paraya cevrilmesi mümkün olabilmistir.
Basilan paranin eski paranin milyonda bir degerine düsmesi bunun delilidir.

Banknotlari ve Paralari basma iznide itilaf gücleri tarafindan Ingiliz Merkez Bankasinin Para Basma Firmasinin inhisarina birakilmistir.

1) Birinci Emisyon (E1) Grubu Banknotlar

Dönemin Maliye Bakanı Abdülhalik Renda başkanlığındaki komisyon 9 aylık bir çalışma sonunda 1, 5, 10, 50, 100, 500 ve 1.000 liralık kupürlerden oluşan Birinci Emisyon Grubu banknotların basılması kararını almış ve basım işi, bir İngiliz firması olan Thomas De La Rue’ya verilmiştir. Bu banknotlar, filigranlı kağıtlara kabartma olarak basılmıştır.

Bu emisyon grubundaki banknotlarinin 1 Kasım 1928 Harf Devrimi’nden önce bastırıldığı için ana metinleri eski yazı Türkçe ile yazilmak mecburiyeti oldugu iddia edilsede asil neden itilaf güclerinden Fransa´nin yeni yaziyi kabul etmemesindendir.  itilaf gücleri arasinda is taksimi yapilarak, para basimi ingilizlere, paranin tedavüldeki kontrolu Fransizlara birakilmisti. Bu nedenledir ki, paralardaki metinler eski Türkce harflerle kupür değerleri ise Fransızca olarak yazılmıştır.

İlk Türkiye Cumhuriyeti banknotları olan Birinci Emisyon Grubu banknotlar 5 Aralık 1927 tarihinde dolaşıma çıkarılmıştır. Tedavülde bulunan mevcut evrak-ı nakdiyeler ise, 4 Aralık 1927 tarihinden itibaren dolaşımdan çekilerek 4 Eylül 1928 tarihinde değerlerini yitirmişlerdir.

1928 yılında yapılan yazı devrimiyle terk edilen Arap harfleri, Türk lirasının üzerindeki yerini bir süre daha korudu. 10 yıl süreyle hayatta kalan bu kağıt paralar, itilaf güclerinin T.C.Devletinden yapmasini istedigi Devrimlerle birlikte 15 Ekim 1937 tarihinde çıkarılan bir yasayla “yavaş yavaş” dolaşımdan kaldırıldı. Türkiye Cumhuriyeti’nin bu ilk kağıt paraları, 15 Haziran 1949 tarihinden sonra geçerliğini tümüyle yitirdi.
1937’de basılan 5 Türk lirası hem cumhuriyetin yeni harfli ilk kağıt parası hem de Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın 11 Haziran 1930 tarih ve 1715 sayılı yasayla dolaşıma çıkardığı ilk paraydı.
1927’de çıkarılan ilk kağıt paraların üzerinde “30 Kanunuevvel 1341 tarih ve 701 numaralı kanuna göre” yazısı yer alırken, ikinci basım paraların üzerinde bu yazı “11 Haziran 1930 tarih ve 1715 numaralı kanuna göre” olarak değiştirildi. 1970 yılından bu yana da paraların üzerinde, “14 Ocak 1970 tarih ve 1211 sayılı kanuna göre çıkarılmıştır” ibaresi yer alıyor.

Önceleri İngiltere’nin yanı sıra Almanya ve ABD’de bastırılan kağıt paralar, ABD nin istegi dogrultusunda 4 Ağustos 1958 tarihinden itibaren Ankara’daki Banknot Matbaası’nda bastırılmaya başlandı.
İlk olarak 1927 yılında Türkiye Cumhuriyeti tarafından, daha sonraise T.C Merkez Bankası tarafından çıkartılan 6 değişik değer ve biçimdeki kağıt paranın yerini, 1 Ocak’ta kullanılmaya başlanan Yeni Türk Lirasının 8 değişik değer ve biçimdeki kağıt parası aldı.

MADENİ PARALAR
Kağıt paralar uzun süre yurtdışında bastırılmasına karşın, madeni paralar Osmanlı döneminden beri yurtiçindeki darphanede basılıyor. Osmanlı döneminin gümüş, nikel ve bakır paraları, cumhuriyetin ilkyıllarında da kullanıldı.
İstiklal Madalyası’nın da tasarımcısı Mesrur İzzet Bey’in tasarladığı 100 para, 5 kuruş ve 10 kuruş, cumhuriyet döneminin ilk madeni paraları olarak basıldı. 1925 yılında 25 kuruşun basılmasıyla madeni paraların “yükselişi” başlarken, 1934 yılında Latin harfli ilk 100 kuruş basıldı. Madeni paraların “rakamsal yükselişi” sonrakiyıllarda tedavüle çıkan 25 bin, 50 bin, 100 bin ve son olarak da 250 bin liralıklarla “rekor düzeyine” ulaştı.
Bu “yüksek rakamlı” madeni paralar bir yıl daha yeni kuruşlarla birlikte yaşamlarını sürdürecek. Takvimler 2005 yılını göstermeye başladığında ise “yüksek rakamlı” madeni paralar, koleksiyoncuların raflarında birer anı olarak yerlerini alacak.

 

TC EN DEĞERLİ ve ÇOK ÇOK NADİR PARALARI: (ÇİL OLARAK BULMAK NEREDEYSE İMKANSIZ)
1. EMİSYON 1. TERTİP TCMB GERİ DÖNMEYEN: 23 ADET DOLAŞIMA ÇIKIŞ: 05/12/1927

2. EMİSYON 1. TERTİP DOLAŞIMA ÇIKIŞ: 15/06/1939


2. EMİSYON 2. TERTİP DOLAŞIMA ÇIKIŞ: 18/11/1940 (1. TER. ve 2.TER.) BANKAYA GERİ DÖNMEYEN TOPLAMI: 296 ADET


3. EMİSYON 1. TERTİP BANKAYA GERİ DÖNMEYEN: 113 ADET (Borazanlı da denir) DOLAŞIMA ÇIKIŞ: 24/04/1946

TC KAĞIT PARALARI " 1 LİVRE "

TC KAĞIT PARALARDA DİKKAT ÇEKENLERDEN BAZILARI....:
1. EMİSYON 1. TERTİP 1 LİRA (LİVRE). TÜRKİYE CUMHURİYETİNİN İLK PARASI OLUP, İNGİLTEREDE BASTIRILDIĞI İÇİN 1 LİVRE YAZILMIŞ, ANCAK OSMANLICA 1 VE FİLİGRAN ATATÜRK OLARAK BASILMIŞTIR. ÇOK DEĞERLİ BİR PARA OLUP, BOYUTLAR: 90 X 166 mm DİR. DOLAŞIMA ÇIKIŞI: 5.12.1927 - TEDAVÜLDEN KALDIRILIŞI: 25.4.1939 YILIDIR.

" MOR BİNLİK "

MEŞHUR
5. EMİSYONUN SON (Tedavül: 15.Nisan.1953) VE EN BÜYÜK KUPÜRLÜ PARASIDIR. ZAMANINDA BU PARA ELİNDE OLANLAR PARMAKLA GÖSTERİLİR VE ZENGİN KİŞİ OLDUĞU İMA EDİLİRDİ. TEDAVÜLDEYKEN, O DEVİRDE YAŞAMIŞ BİR ÇOK İNSAN BU PARANIN YÜZÜNÜ BİLE GÖREMEMİŞTİ...

MARK TİPİ ALMANYA BASIM " 10 LİRA "

MARK TİPİ ALMANYA BASIM
3. EMİSYON 1. TERTİP 10 LİRA. ATATÜRK VE İNÖNÜ'NÜN RESMİNDEN ÖN YÜZDE (1.EMİSYON HARİÇ) BAŞKA RESİM KULLANILMAMIŞTIR. 4. EMİSYONDAN SONRA 1951 YILINDA ÇIKARILAN BİR KANUN İLE PARALARIMIZDA SADACE ATATÜRK' ÜN RESİMLERİNİN OLMASI KANUNLAŞMIŞTIR.

ATAN GEMİ " 50 KURUŞ "

BATAN GEMİ
2. DÜNYA SAVAŞI SIRASINDA, İNGİLTEREDE BASTIRILAN BU PARALARI TÜRKİYE' YE TAŞIYAN YORKSHIRE GEMİSİ, SON MOLA VERDİĞİ YUNANİSTAN' IN PİRE LİMANINDA ALMANLAR TARAFINDAN BATIRILDI (1 Eylül 1939). BU PARALARIN YUNANLILAR TARAFINDAN DENİZDEN ÇIKARTILMASI ÜZERİNE TEDAVÜLE ÇIKMADAN İPTAL EDİLDİ.

BARBUN..! " 10 LİRA "

BARBUN..!
4. EMİSYON 1. TERTİP OLUP, RENGİ NEDENİYLE KOLEKSİYONERLER TARAFINDAN "BARBUN" OLARAK TANIMLANMIŞDIR. ÇOK DEĞERLİ PARALARDANDIR.

 
 

KAĞIT PARANIN TARİHÇESİ

İlk lira Sultan Abdülmecid döneminde 5 Ocak 1843’te Osmanlı lirası adıyla basılmıştır. Kağıt para basılmadan önce kullanılan bu Osmanlı altın parasına Sarı lira denirdi. 2 Haziran 1854’de çeyrek lira ve 18 Şubat 1855’te de ikibuçukluk ve beşibiryerdelerin basılmasına başlanmıştı.

Para icat edilmeden önce, deniz kabuğundan kıymetli metallere kadar çeşitli mallar değişim aracı olarak kullanılmıştır. Tarihi kayıtlara göre, M.Ö. 118 yılında Çinliler deri para kullanmışlardır. İlk kağıt para ise M.S. 806 yılında yine Çin’de ortaya çıkmıştır.
Batıda kağıt paraların basılması ve kullanılması 17 nci yüzyılın sonlarına rastlamaktadır. İlk kağıt paranın 1690’lı yıllarda Amerika Birleşik Devletleri’nde Massechusetts Hükümeti, İngiltere'de ise "Goldsmiths" ler tarafından basıldığı ve dolaşıma çıkarıldığı, 1694 yılında İngiliz Merkez Bankası ve daha sonra diğer ülke merkez bankalarının kurulması ile de yaygınlaştığı görülmektedir.

A) OSMANLI İMPARATORLUĞU’NDA KAĞIT PARA

1) Kaime
Osmanlı İmparatorluğu’nda ilk banknotlar idari, sosyal ve yasal reformların gündeme geldiği tanzimat döneminde tedavüle çıkarılmıştır. Banknotlar bu dönemde esas olarak reformların finanse edilmesi amacıyla basılmıştır.
İlk Osmanlı banknotları Abdülmecit tarafından 1840 yılında “ Kaime-ı Nakdiye-ı Mutebere ” adıyla, bugünkü dille “Para Yerine Geçen Kağıt”, bir anlamda para olmaktan çok faiz getirili borç senedi veya hazine bonosu niteliğinde olmak üzere çıkarılmıştır. Bu paralar matbaa baskısı olmayıp, elle yapılmış ve her birine de resmi mühür basılmıştır. Kaimelerin zaman içerisinde taklidinin kolayca yapılması ve kağıt paraya olan güvenin azalması nedeniyle 1842 yılından itibaren matbaada bastırılmasına başlanarak, el yapımı olanlarla değişimi sağlanmıştır. Osmanlı İmparatorluğu’nda 1862 yılına kadar çeşitli şekil ve miktarlarda kaime ihraç edilmiştir.Osmanlı İmparatorluğu’nda, 1856 yılında İngiliz sermayesi ile kurulan Osmanlı Bankası “Bank-ı Osmani”, 1863 yılında Fransız ve İngiliz ortaklığında “Bank-ı Osmanii Şahane” adıyla bir devlet bankası niteliğini kazanmıştır. Osmanlı İmparatorluğu’nun sık sık Avrupa piyasalarından borçlanmak zorunda kaldığı dönemlerde İngiltere ve Fransa, devletten ziyade, kendi idaresi altındaki bu bankaya güven duymuş ve mali ilişkilerini bu banka kanalıyla yürütmeyi tercih etmiştir.
Osmanlı İmparatorluğu, Osmanlı Bankası’na hükümetin hiç bir biçimde kağıt para basmayacağı ve başka bir kuruma da bastırmayacağı taahhüdünde bulunarak, 30 yıl süre ile kağıt para ihracı imtiyazını vermiştir.

Osmanlı Bankası ilk olarak 1863 yılında, istendiğinde altına çevrilmek üzere, Maliye Nezareti ve kendi mühürlerini taşıyan banknotları tedavüle çıkarmış, 1863-1914 yılları arasında da çeşitli şekil ve miktarlarda banknot ihraç etmiştir.

Yukarıda belirtilen taahhüt verilmekle birlikte, Osmanlı yönetimi Osmanlı Bankası ile anlaşarak, halk arasında "93 Harbi" olarak bilinen 1876-1877 Osmanlı-Rus Savaşı sırasında, savaş masraflarını karşılayabilmek amacıyla kaime ihraç etmiştir.

2) Evrak-ı Nakdiye


Birinci Dünya Savaşı sırasında Osmanlı Bankası hükümetin avans ve banknot ihraç isteğini geri çevirmiştir. Bu anlaşmazlık, Banka’nın savaş döneminde banknot ihraç ayrıcalığını kullanmayacağını açıklaması üzerine giderilmiş ve Osmanlı yönetimi, 1915 yılından itibaren altın ve Alman hazine bonolarını karşılık göstererek dört yıl boyunca, yedi tertipte toplam 160 milyon liranın üzerinde banknot çıkarmıştır. Bu banknotlar “evrak-ı nakdiye” adı altında Türkiye Cumhuriyeti’ne intikal etmiştir.KAYNAKÇA:
Akyıldız, A. (1996): Osmanlı Finans Sisteminde Dönüm Noktası, Kağıt Para ve Sosyo-Ekonomik Etkileri - Eren Yayıncılık
Köklü, A. (1947): Türkiye’de Para Meseleleri - Milli Eğitim Basımevi
Tekeli, İ. - İlkin, S.(1997): Para ve Kredi Sisteminin Oluşumunda Bir Aşama Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası - Banknot Matbaası.
Cumhuriyet döneminde bastırılan paralar üzerinde Latin harfleri 1937’den itibaren kullanılmaya başlandı.

Cumhuriyetin kuruluşundan günümüze kadar 9 emisyon grubunda 24 farklı değerde, 126 tertip banknot dolaşıma çıkarılmıştır. İlk altı emisyon grubundaki banknotların tamamı ile Yedinci Emisyon Grubundaki banknotların bir kısmı değişik tarihlerde dolaşımdan kaldırılmış ve 10 yıllık zamanaşımı sürelerinin sonunda değerlerini yitirmiştir.

1 Ocak 2009’da tedavüle giren Türk Lirası banknotlarının ise; ön yüzünde Atatürk portreleri bulunurken, arka yüzlerinde Türk bilim, sanat, edebiyat ve müzik tarihinin önde gelen isimlerinin portrelerine yer verildi.

İşte dünden bugüne Türk Lirası...

Sene 1931, Türkiye Cumhuriyeti ilk banknotlarını çıkartıyor. En küçük banknot 1 TL
 
 
 
İlk Bin Türk Lirası / Sene 1931, Türkiye Cumhuriyeti ilk banknotlarını çıkartıyor. O zamanlar paralarımızı İngilizler basıyor. En küçük banknot 1 TL, en büyük banknot 1.000 TL
 
 
Elli kuruş
 
 
Bin Türk Lirası / Sene 1942, 2. nesil paralarımızı hem Almanlar hem İngilizler basıyor. Atatürk ölmüş, devir İnönü devri. En küçük banknot 50 kuruş, en büyük 1.000 Lira.
 
 
İkibuçuk Türk Lirası
 
 
Bin Türk Lirası / Sene 1947, 3. nesil banknotlar tedavülde. Artık kuruş banknot yok ama İnönü devam. Türk parasını basanlara Amerika da eklenmiş. 1 Lira artık basılmıyor, en küçük banknot 2,5 Lira, en büyük 1.000 Lira.
 
 
İkibuçuk Türk Lirası
 
 
Bin Türk Lirası / Sene 1952, İnönü bitti, Atatürk, paralara döndü. Artık yavaş yavaş kendi paramızı bile basmaya başladık. 1 Lira tedavülden kalktı. 1.000 TL hala kral.
 
 
Beş Türk Lirası
 
 
Bin Türk Lirası / Sene 1968, artık 2,5 liralık banknot da yok. Paramızın dizaynı modernleşti. 1.000’lik banknotun krallığı devam ama artık herkes görebiliyor bu parayı.
 
 
On Türk Lirası
 
 
Beşbin Türk Lirası / Sene 1980. 4. Nesil paralar tedavülde. Türkiye Özal’la tanışıyor. 1.000’lik banknotun en büyük para olarak 50 yıllık saltanatı bitti. Artık 5.000 Lira var.
 
 
On Türk Lirası
 
 
Onbin Türk Lirası / Sene 1982, yine Özal devri. 5. nesil paralar tedavülde. Artık 10.000 liramız var ve 10 lira bu sene tarih oldu.
 
 
Yirmi Türk Lirası
 
 
Elli Türk Lirası
 
 
Yirmibin Türk Lirası / Sene 1988, 20.000 TL piyasada, 5,10,20 ve 50 lira artık yok.
 
 
Ellibin Türk Lirası / Sene 1989, artık 20.000 lira da yetmiyor. Ve 50.000 TL.
 
 
Yüz Türk Lirası
 
 
Beşyüz Türk Lirası
 
 
Yüzbin Türk Lirası / Sene 1991. Gizli şekiller, ışıkta renk değiştiren mürekkepler ve 100.000 TL! 100 ve 500 lira kalkalı 1 sene olmuş.
 
 
Bin Türk Lirası
 
 
İkiyüzellibin Türk Lirası / Sene 1992, alıştık artık her yıl yeni paraya. 250.000 TL piyasada. 60 yıldan sonra, “Mor Binlik” bu sene bitti.
 
Beşyüzbin Türk Lirası / Sene 1993, bu yılın parası 500.000 piyasada. Yarım milyonluk banknot!
 
 
Beşbin Türk Lirası
 
 
Bir milyon Türk Lirası / Sene 1995. “Bunu yapalım mı?” diye düşünmek 1 sene sürdü ama, işte bir milyon’luk banknot!!! 5.000 ve 10.000 liralar daha 10. yıllarını dolduramadan tedavülden kalktılar.
 
 
Beşmilyon Türk Lirası / Sene 1997. 1.000 lira 60 sene kraldı ama, koca 1.000.000 sadece
2 sene idare edebildi. 20.000 lira da gitti bu sene, daha 9 yaşındaydı.
 
 
On milyon Türk Lirası / Sene 1999, yeni milenyum, yeni para. Sıfırlar 7 tane oldu. 50.000 lirayı da kaybettik, 10 yaşındaydı.
 
 
Yirmimilyon Türk Lirası / Sene 2001, malesef on milyon da 2 sene idare edebildi. Artık 20.000.000 var. 100.000 lira da bitti.
 
 
Ve bugün...
 
*****
Dünden bugüne Türk Lirası
Sene 1931, Türkiye Cumhuriyeti ilk banknotlarını çıkartıyor. En küçük banknot 1 TL.

Bir Türk Lirasıİlk Bin Türk Lirası


Sene 1931, Türkiye Cumhuriyeti ilk banknotlarını çıkartıyor. O zamanlar paralarımızı İngilizler basıyor. En küçük banknot 1 TL, en büyük banknot 1.000 TL.

Elli kuruş

Bin Türk LirasıSene 1942, 2. nesil paralarımızı hem Almanlar hem İngilizler basıyor. Atatürk ölmüş, devir İnönü devri.
En küçük banknot 50 kuruş, en büyük 1.000 Lira.

İkibuçuk Türk LirasıBin Türk LirasıSene 1947, 3. nesil banknotlar tedavülde. Artık kuruş banknot yok ama İnönü devam. Türk parasını basanlara Amerika da eklenmiş. 1 Lira artık basılmıyor, en küçük banknot 2,5 Lira, en büyük 1.000 Lira.


İkibuçuk Türk Lirası

Bin Türk LirasıSene 1952, İnönü bitti, Atatürk, paralara döndü. Artık yavaş yavaş kendi paramızı bile basmaya başladık. 1 Lira tedavülden kalktı. 1.000 TL hala kral.


Beş Türk Lirası
Bin Türk LirasıSene 1968, artık 2,5 liralık banknot da yok.
Paramızın dizaynı modernleşti. 1.000’lik banknotun krallığı devam ama artık herkes görebiliyor bu parayı.


On Türk Lirası
Beşbin Türk Lirası
Sene 1980. 4. Nesil paralar tedavülde. Türkiye Özal’la tanışıyor. 1.000’lik banknotun en büyük para olarak 50 yıllık saltanatı bitti. Artık 5.000 Lira var.On Türk Lirası

Onbin Türk Lirası
Sene 1982, yine Özal devri. 5. nesil paralar tedavülde. Artık 10.000 liramız var ve 10 lira bu sene tarih oldu.


Yirmi Türk Lirası

Elli Türk Lirası

Yirmibin Türk Lirası
Sene 1988, 20.000 TL piyasada, 5,10,20 ve 50 lira artık yok.Ellibin Türk Lirası

Sene 1989, artık 20.000 lira da yetmiyor. Ve 50.000 TL.Yüz Türk Lirası

Beşyüz Türk Lirası

Yüzbin Türk Lirası
Sene 1991. Gizli şekiller, ışıkta renk değiştiren mürekkepler ve 100.000 TL! 100 ve 500 lira kalkalı 1 sene olmuş. YTL ile tanışmak için tıklayınBin Türk Lirası
İkiyüzellibin Türk Lirası
Sene 1992, alıştık artık her yıl yeni paraya. 250.000 TL piyasada. 60 yıldan sonra, “Mor Binlik” bu sene bitti.


Beşyüzbin Türk Lirası
Sene 1993, bu yılın parası 500.000 piyasada. Yarım milyonluk banknot!


Beşbin Türk Lirası

Bir milyon Türk Lirası
Sene 1995. “Bunu yapalım mı?” diye düşünmek 1 sene sürdü ama, işte bir milyon’luk banknot!!! 5.000 ve 10.000 liralar daha 10. yıllarını dolduramadan tedavülden kalktılar.Beşmilyon Türk Lirası
Sene 1997. 1.000 lira 60 sene kraldı ama, koca 1.000.000 sadece 2 sene idare edebildi.
20.000 lira da gitti bu sene, daha 9 yaşındaydı.On milyon Türk Lirası
Sene 1999, yeni milenyum, yeni para. Sıfırlar 7 tane oldu. 50.000 lirayı da kaybettik, 10 yaşındaydı.


Yirmimilyon Türk LirasıSene 2001, malesef on milyon da 2 sene idare edebildi. Artık 20.000.000 var. 100.000 lira da bitti.


http://www.ntvmsnbc.com/news/304253.asp


Türk lirasının tarihteki yolculuğu

Tarihteki yolculuğuna 5 Aralık 1927 tarihinde çıkan TL, Latin harfleriyle ilk kez 1937 yılında basıldı.

8 Ocak 2005 — Latin harfli ilk madeni para, 1934 yılında basılan 100 kuruş.

Yeni yılla birlikte 6 sıfırı atılarak,başına “yeni” sıfatı eklenen Türk lirasının tarihteki yolculuğu 5 Aralık 1927 tarihinde başladı.
Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş çalışmalarının sürdüğü dönemde birsüre daha tedavülde kalan ve liranın doğuşundan sonra yaşamını “yedek” olarak sürdüren Osmanlı İmparatorluğu’nun “Evrak-ı Nakdiye” adıyla anılan kağıt paraları, 4 Aralık 1928 tarihinde dolaşımdan tamamen kaldırıldı.
Türk Nümanistik Derneği Başkanı Cem Mahruki’nin Başkent Üniversitesi’nin yayın organı “Bütün Dünya” dergisinde yayınlanan makalesine göre, Maliye Bakanı Mustafa Abdülhalik Renda’nın imzasının bulunduğu ilk kağıt Türk lirasının basımı, İngiltere’de “Thomas De LaRue” adlı bir şirkete yaptırıldı. 1,5,10,50, 100, 500 ve 1000 liralıkkağıt paraların üzerinde, Fransızca sözcüklerin yanı sıra Arap harfleriyle yazılı Türkçe sözcükler bulunuyordu.


ETİKETLER :

para , ,

Yorum Ekle

Tavsiye Et

Yazdır

YORUM YAPIN SÖZ SİZDE !
* ÜYE GiRiSi Eger üye olarak giris yapmak isterseniz, buraya tiklayiniz --> üye olarak girmenizi saglayan dügme
* MiSAFiR GiRiSi Eger misafir olarak giris yapmak isterseniz, buraya tiklayiniz --> misafir olarak girmenizi saglayan dügmeYORUMUNUZU YAPINIZ..
Yorumunuz Küfür, Tehdit ve Siddet icermedigi sürece yayinlanir.
T.Cumhuriyeti Anayasasi ve Kanunlari fikir7.com da hukuken gecerli degildir.
Fikir7.com AB Hukukuna tabidir.
Adınız (görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu : yorumu düzeltirtir yorumu gönderir
Fikir7.com|GencMümin|GencMümin islami Haberli Fikir Forumu|En güncel haberlerden ve Makalelerden|En güncel Fikirler|En güncel Yorumlar|Son dakika haber fikir forumu;
fikir7 ANASAYFA´ya götürür
MAKALELER
fikir7 ANASAYFA´ya götürür
 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
fikir7 ANASAYFA´ya götürür
 
Döviz
Alis----
Satis----
USD -
EUR -
Sterlin -
fikir7 ANASAYFA´ya götürür
Türkiye geneli yol durumu hakkinda güncel bilgiler
fikir7 ANASAYFA´ya götürür

ÖNEMLİ LİNKLER


fikir7 ANASAYFA´ya götürür